Proč si pořídit hromosvod

Hromosvod lze chápat jako jistý druh zabezpečovacího zařízení. Chrání životy a zdraví lidí, zvířat i náš majetek před destrukcí. Mnohdy totální. K těmto škodám může dojít buď přímým zásahem blesku, ale také nepřímým. Správně instalovaný hromosvod nás ochrání před oběma typy zásahu.

Blesk je mimořádně silný elektrický výboj, který si podobně jako jiné přírodní živly hledá nejkratší cestu, v tomto případě k zemi. Ta jediná jej bezpečně absorbuje.

Při zásahu domu bleskem dochází k dramatické situaci. Jednoduše řečeno: při úderu blesku se v celém domě a v jeho okolí zvýší na kratičký čas napětí na všech vodivých předmětech (jde nejen o kovové části, ale třeba i o vlhké zdi!) na velmi vysokou hodnotu. Není-li tato hladina vyrovnána propojením všech vodivých předmětů v objektu do jednoho uzemněného obvodu, poničí se některé součástky v zasažených elektrických zařízeních.  

  • předměty, kterými bude protékat bleskový výboj se natolik zahřejí, že způsobí požár objektu.
  • blesk, který bude procházet mokrým dřevem, zdivem může rychle zahřát vypařující se vlhkost, která exploduje a způsobí zničení střešních krovů, komínů, částí zdí, nebo i narušení celé konstrukce objektu.
  • blesk může také vážně poškodit elektroinstalaci, elektrické spotřebiče, výpočetní techniku, pevné telefony...
  • V neposlední řadě jsou také následné škody po zásahu blesku. Přerušení výroby, nutnost přestěhovat se, poškození okolních
    objektů požárem, nebo výbuchem ...

 Lidé a zvířata mohou být poraněni. Ať již při kontaktu právě s vodivým předmětem nebo jen vlhkým místem, ale i pouhým propojením dvou míst s různou hladinou napětí (k tomu stačí udělat delší krok!).

Zvýšením napětí vznikne proud, jehož účinky odborníci přirovnávají k obrovskému prásknutí bičem. Kam se dostane, tam všechno spálí a roztrhá. Bleskový proud je schopen vyrvat celé elektroinstalace ze zdi, za určitých okolností i rozboří celý dům.

Stejné následky může mít i blesk, který udeří do sousedního objektu. V okolí zasaženého domu se totiž v elektricky vodivých předmětech indukují proudy o stejné intenzitě, jako jsou původní bleskové. Správně provedený hromosvodní systém náš dům odstíní i před nimi a svede je k uzemnění dříve, než se dostanou k nám domů.

Blesk zapálil střechu rodinného domu

Blesk během sobotní noční bouřky zapálil část střechy a podkroví rodinného domu v Horní Němčí na Uherskohradišťsku. Požár se nejprve snažili zlikvidovat majitelé domu pomocí zahradní hadice s vodou, na pomoc jim však museli vyjet hasiči. Škodu vyšetřovatel odhadl na 100 tísc korun, včasným zásahem se záchranářům podařilo ochránit majetek za dva milióny korun. Uvedl to v neděli mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Dnes 10:32 - Uherské Hradiště

"V době vzniku požáru byla nad obcí bouřka. Majitelé domu byli doma, když se ozvala silná rána, z elektrických zásuvek se zablesklo a došlo k výpadku proudu. Ani opětovná snaha o zapnutí proudu přes jističe nebyla úspěšná. Následně majitelé zjistili kouř ze střechy domu a možný požár v obytném podkroví," uvedl mluvčí hasičů.

Hasičům se podařilo požár rychle lokalizovat. Rozebrat museli část konstrukce střechy, podkroví a sádrokartonových obkladů. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn.

Podle vyšetřovatele do domu skutečně udeřil blesk. Také svědci uváděli, že blesk udeřil do antény rodinného domu, který nebyl vybaven bleskosvodem.